Jak to chodí na letišti

Ať už létáte letadlem více, méně nebo třeba vůbec, je dobré vědět, co všechno vás čeká na letišti před tím, než do letadla vůbec nastoupíte. Jestliže jste ještě letadlem neletěli, budou pro vás tyto informace rozhodně užitečné a mohly by vám pomoci, abyste se na cestování letadlem cítili připravení a neměli z něho žádné obavy.

Čeho je dobré se vyvarovat

Jestliže se chystáte poprvé cestovat letadlem, je dobré se vyvarovat některých věcí, které by vám vaše cestování mohly zkomplikovat. Je možné, že se budete na letiště dopravovat jak individuálně, tak třeba i s lidmi z cestovní kanceláře, v každém případě je ale důležité vyvarovat se pozdního příjezdu na letiště. Jestliže o sobě víte, že vám včasné příchody dělají problém, zkuste na letiště dorazit s dostatečnou časovou rezervou. Přestože se vám může zdát, že je to ztráta času, měli byste být na letišti přibližně dvě hodiny před odletem letadla. Rozhodně je to lepší varianta než přijít na poslední chvíli, protože vždy vás může něco nečekaně zdržet. Další věc, která je pro vás důležitá, je terminál, ze které odlétá vaše letadlo, pokud na letišti budete bloudit, přijde vám jistě vhod časová rezerva, takže vše zvládnete v klidu a bez stresu. Na pražském Letišti Václava Havla, dříve známém jako Ruzyně, byl postaven nový terminál pojmenovaný Sever 2, pomocí kterého se můžete dopravit do států Evropské unie, které patří do Schengenského prostoru. Do dalších států se můžete dopravit letadly, která odlétají z terminálu Sever 1. Pro privátní či VIP lety jsou určeny terminály Jih 1 a Jih 2.

Co je potřeba k odbavení

Když vejdete na letiště a dostanete se do správného terminálu, je vhodné najít si v odletové hale tu správnou přepážku, kde vás odbaví. Jestliže máte problém s orientací, správně vás jistě nasměrují barevné informační tabule na letišti. Jestliže vaši přepravu organizuje cestovní kancelář, musíte se nejdřív obrátit na její stánek a pokud jste ji ještě nedostali, vyzvedněte si zde svou letenku. Věc, kterou si rozhodně nesmíte zapomenout, a díky které vás bude možné odbavit na letišti, je cestovní doklad, ať už v podobě pasu či občanského průkazu. Jestliže jste si letenku objednali elektronickou formou, je potřeba sdělit na odbavovací přepážce své rezervační číslo. Zavazadla, které potřebujete odbavit, je nutné položit na pás ke zvážení, poté k odbavení. Bude vám také následně vystavena palubní vstupenka, která vás informuje o čase odletu, o místu nástupu do letadla a také o tom, jaké máte číslo sedadla v letadle. Pokud cestuje e s nízkonákladovou leteckou společností, může se stát, že vám nebude žádné číslo přiřazeno, protože cestujícím je umožněno vybrat si svá sedadla přímo v letadle. V tomto případě tedy jsou zvýhodněni ti, kdo přijdou nejdříve.

Pasová a celní kontrola

Jestliže jste byli již odbaveni, dále se musíte prokázat i pasové a celní kontroly. Je potřeba předložit pas, poté vás pracovníci letiště pustí do dalších prostor, kde se pohybujete už jen s příručním zavazadlem, pokud na letiště přijdete včas, můžete se podívat po obchodech nebo se občerstvit v restauraci. Přibližně půl hodiny před odletem byste se měli dostavit k nástupu do letadla, místo je označeno anglickým slovem Gate, má určité číslo a písmeno. Při nástupu do letadla musíte projít bezpečnostní kontrolou a odevzdat palubní vstupenku, zůstane vám z ní ústřižek, se kterým vstoupíte do letadla. Jestliže již jste přiletěli do cíle své cesty, opět musíte projít pasovou kontrolou. Dále si můžete vyzvednout svá zavazadla a pak pouze pokračovat do příletové haly. Vaše situace bude snazší, pokud cestujete s cestovní kanceláří, v takovém případě vás již v příletové hale bude očekávat delegát, který vám poradí co dál, nasměruje vás například k autobusu, který vás doveze na místo, kde máte zajištěné ubytování.